TREĆA NEDJELJA KROZ GODINU (B) (21.1. 2024.) Božja riječ – svjetlo na našem putu

2024-01-21

Čitanja: Jon 3,1-5.10; 1Kor 7,29-31; Mk 1,14-20

Pošto Ivan bijaše predan, otiđe Isus u Galileju.

Ta napomena evanđelista Marka izgleda sporedna, ali je veoma važna. Naime, on naglašava da Isus počinje propovijedati nakon što je Herod u zatvor bacio Ivana Krstitelja. Dakle, u Jeruzalemu i čitavoj okolici više nema proroka koji poziva na pravednost. Upravo zato nastupa Isus baš tada. Ali ne tamo gdje bismo ga mi danas očekivali - On ne prihvaća šutnju koju je nametnuo Herod (kao što je bilo u pLandemiji, tj. u koroni, kada je globalno nametnuta jedna istina, o kojoj se može samo šutjeti i robski je prihvaćati), niti 'starta' u metropoli… nego u "poganskoj Galileji"!

Znakovite su Isusove najavne riječi – On počinje govoriti da je započelo vrijeme Božje pobjede nad zlom, vrijeme ljubavi, praštanja i spasenja. Isus poziva ljude na obraćenje, baš kao što je to u Ninivi činio prorok Jona. A Niniva, asirski glavni grad, ondašnja metropola, simbol je svakog grada, i velikih današnjih gradova, gdje, nažalost, vlada bezakonje, kriminal i pokvarenost ljudi - doslovce prema Božjoj riječi: "Nasilje i svađu vidim u gradu; danju i noću zidinama kruže; bezakonja su i nevolje u njemu. Usred njega zasjede, s ulica mu nepravda i podlost ne odlaze" (Ps 55,10-12). Što bi se dogodilo da Jona na isti način prođe Zagrebom s pozivom na obraćenje? Vjerojatno bi bio izrugan, kao i mužkarci koji klečeći mole krunicu… No građani Ninive povjerovali su proroku, tj. povjeravali su Bogu - i Bog im se smilovao.

Božja riječ nam dakle posvješćuje kako Isusom počinje kraljevstvo Božje, kraljevstvo pravde ljubavi i mira. Zapravo, Isus je došao donijeti ljubav i mir. Ali, zanimljivo, Isus za tu zadaći traži suradnike. Zato započinje pozivom: "Obratite se…!" No Isus to traži od svih. To ponavlja Šimunu i Andriji koji ribare na jezeru, a zatim to isto poručuje i drugoj dvojici braće, ribarima Jakovu i Ivanu. Ali, osim toga, njima upućuje i poziv na novu, specijalnu zadaću: "Hajdete za mnom i učinit ću vas ribarima ljudi!"

Biti "ribar ljudi" znači "mrežom" Božje riječi hvatati ljude i izbavljati iz nemirnih i uzburkanih voda svijeta ter ih voditi spasenju. Četvorica prvih učenika, nakon što su čuli poziv Isusov, "odmah ostaviše mreže i pođoše za njim". Evanđelist ističe kako četvorica pozvanih odmah ostavljaju mreže i slijede ga. Shvaćaju u trenu da ne smije biti nikakva odlaganja i da nema vrjemena ni za što drugo. Postupaju upravo po receptu koji kršćanima u Korintu daje apostol Pavao: "Vrijeme je kratko! Odsada… i koji uživaju ovaj svijet, kao da ga ne uživaju, jer - prolazi obličje ovoga svijeta." Posvješćuje zapravo kako i život prolazi brzo ter da je vrijeme koje nam je Bog dao - dragocjeno!

Kamo sreće da su toga bili svjestni i da su tako živjeli npr. naši Slavonci posljednjih 50 godina - pazili su da nemaju više od jednog ili dvoje djece zato da se imanja ne bi dijelila, a danas je Slavonija pusta zemlja… kao i gotovo cijela Hrvatska… Zato se sve češće spominje da je naša demografska katastrofa gotovo nerješiv problem. Ali mi znademo da je rješenje u Božjoj riječi. Gospodin dolazi razriješiti sva naša problematična stanja. On želi da dobra ovoga svijeta ne budu na našu propast, nego na naše vječno spasenje. Zato nas poziva da se ne udaljujemo od Njega. Četvorica ribara poslušali su Isusov poziv, "odmah su ostavili mreže i pošli za njim".

No Isus cijelu povijest, tj. punih dvije tisuće godina nastavlja pozivati i tražiti spremne muškarce i žene da postanu ribari ljudi. Ali, to nije samo zadaća biskupa i svećenika, redovnika i redovnica, nego to je zadaća svih kršćana. Primjer su nam Sv. Fabijan i Sebastijan, naši nebeski zaštitnici. Fabijan je bio PAPA, a Sebastijan VOJNIK. Njihov život i njihovo svjedočko mučeništvo velika je poruka nama, današnjim kršćanima, od kojih se ne traži da smrću potvrdimo vjernost Isusu Kristu. Sveti mučenici nam posvješćuju da nas ni iz jedne krize neće izvući politika i zabava - koje mediji naglašeno reklamiraju, a koje simbolizira npr. nekakav Habijan - nego da su temelj naše budućnosti vjera i kultura, koje predstavlja Sv. Fabijan.

A.K.