SVETKOVINA BOGORODICE MARIJE (1.1.2023.) Isusovo rođenje – najveća novost u povijesti
Misna čitanja: Br 6,22-27; Gal 4,4-7; Lk 2,16-21
Marija je u sebi pohranjivala sve događaje i prebirala ih u svome srcu!
Tim riječima evanđelist Luka nam posvješćuje kako je Marija nakon Isusova rođenja pamtila sve događaje ter o svemu što se s njom dogodilo razmišljala s ljubavlju i zahvalnošću Bogu.
Katolička crkva danas svetkuje Svetu Mariju Bogorodicu. Marija je uzrok naše Božićne radosti, Ona je zaslužna što se svake godine 25. prosinca više od tri milijarde ljudi okuplja na slavlje najradosnijega Rođendana - dana rođenja njezina Sina Isusa. Marija je omogućila Božji plan kojim je Bog u Isusu postao naš brat! Doista, Marija zaslužuje posebnu svetkovinu o Božiću, jer Ona nam je rodila Spasitelja, s kojim je za nas započela nova era, novo doba.
Svjetovno, ne-kršćansko "čekanje" i slavlje tzv. Nove godine, kao što je bilo noćas, postojalo je već u starom Babilonu (slavila se 23. ožujka), a stari Rimljani slavili su je 1. ožujka. Tek je poslije, 45. g. pr. Kr., car Julije Cezar napravio novi kalendar i odredio 1. siječnja kao početak nove godine. Međutim, kršćanstvo je, poglavito od početka IV. st., cjelokupnom javnom i društvenom životu dalo potpuno novi smisao i novo značenje. Jer Isusovo rođenje najveća je novost u povijesti čovječanstva. U Otkrivenju sam Isus to potvrđuje: "Evo sve činim novo!" (Otk 21,5). Upravo je zato Božić, sve do unatrag nekoliko stoljeća, kršćanima bio početak nove godine.
To je očito i iz božićne pjesme "Narodi nam se Kralj nebeski", koja spada u najstarije hrvatske božićne pjesme. A u njoj pjevamo: "Na tom mladom ljetu veselimo se, Mladoga Kralja mi molimo!" Dakle, to pokazuje da je upravo na Božić kršćanima počinjala nova godina.
To je zapravo u cijeloj nekadašnjoj kršćanskoj Europi trajalo sve do 18. st., tj. do početka organizirane dekristijanizacije s Francuskom revolucijom. Otad se naglasak s kršćanskoga božićno-novogodišnjeg slavlja pomiče na građansku Novu godinu, 1. siječnja. Otad se od svečanog dočeka Isusova rođenje postupno prelazi na razne oblike slavlja s prikrivenim ili otvorenim magijsko-religijskim obilježjima. Tako su, pomoću trgovačkog marketinga, kampanjom desakralizacije Božića, nastali najprije famozni "adventi" a potom i pravi "poganski božić" s pucnjavom, opijanjem i razuzdanim veseljem, u čemu nažalost sudjeluju i mnogi tradicionalni kršćani. Zato je u svim totalitarnim režimima, gdje je Crkva bila progonjena, slavljenje Nove godine bilo dignuto na najvišu državnu razinu. No to se, nakon urušavanja komunizma, nastavilo i u "demokratskom totalitarizmu", pa zato svi mediji u cijelom svijetu već prije Božića reklamiraju "dočeke" tzv. najluđe noći! A to ne samo da je protivno vjeri, nego nema veze ni sa zdravom pameti. Jer trijezan i razuman čovjek znade da ništa pametno nije moguće započeti na najluđi način!
Ipak je, nažalost, i mnogim krštenim ljudima tzv. Nova godina samo nadomjestak za duhovno božićno slavlje. Ali i oni koji su tijekom adventskih dana i Božićnih blagdana doživjeli mnogo duhovnih radosti, u toj "najluđoj noći" u pijanstvu i bunilu sve svetinje pogaze kao prasad biserje ter tako na najgori način ulaze u (kalendarsko) novo razdoblje života. I potom jedni drugima žele "sretnu i uspješnu novu godinu"!
Kršćani su od samoga početka Crkve, tj već u 1. st. odbili sudjelovati u svim poganskim slavljima ter su bili spremni i život dati za svoju svetu vjeru, i zato je kršćanstvo procvalo. Danas, u 21. stoljeću, kršćanstvo na Zapadu umire jer su kršćani životom prihvatili duh ovoga svijeta koji je protivan Kristu. A jedan od znakova toga poremećaja je i ludilo tzv. Nove godine. Tragedija je da u tome sudjeluju i oni koji dobro znaju pjesmu:
Radujte se narodi, kad čujete glas,
da se ISUS PORODI u blaženi čas!
To je presudni i najradostniji događaj već od 1. st. i zato ne pjevamo:
Radujte se Hrvati, kad čujete glas:
euro i Schengen donijet će vam spas!
Dakle, ako sebi, kao Crkvi i narodu, želimo budućnost, moramo najodlučnije odbaciti sve ludosti ovoga novopoganskog svijeta. Trebamo, makar nam se svi rugali i smatrali nas čudacima, u svoj osobni i obiteljski život vratiti vjeru da je Božić početak svega u našem životu. Zato naša pjesma glasi:
"Na tom Mladom ljetu veselimo se - Mladoga Kralja mi molimo!"
Svima
će u ovom novom kalendarskom razdoblju biti onako kako su noćas započeli, a ja svima
vama, dragi čitatelji, svih 31.536.000 sekunda novih 365 dana želim ispunjene blagoslovom
Mladoga Kralja i ljubavlju Svete Bogorodice Marije!
A.K.